Nie ważne czy prowadzisz restaurację, hotel czy kuchnię korporacyjną, czystość ma kluczowe znaczenie.

 Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom ponad 50 procent ognisk związanych z jedzeniem jest związanych z restauracjami. Oznacza to, że sanitarna kuchnia może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą powietrzną.

Oprócz regularnej konserwacji sprzętu istnieją inne obszary Twojej przestrzeni, które wymagają kompleksowego czyszczenia codziennie, co tydzień i co miesiąc. Potrzebujesz pomocy, zanim zaczniesz? Zapewniliśmy Ci proste wskazówki i rozwiązania dotyczące czyszczenia kuchni komercyjnej.

  • Czyszczenie blatów i twardych powierzchni
Blat i twarde powierzchnie są siedliskiem wzrostu bakterii. Ponieważ często używasz ich do przygotowywania posiłków, należy je czyścić kilka razy dziennie. Usuń przedmioty i pojemniki z powierzchni i wytrzyj je miękką ściereczką i sprayem dezynfekującym. Pamiętaj, aby spryskać około 8-12 cali od powierzchni i pozostawić obszar do wyschnięcia przed ponownym umieszczeniem przedmiotów na blacie.

W niektórych przypadkach musisz wykonać dodatkowe kroki. Usuwając zaschnięte resztki jedzenia lub napojów, użyj miękkiej szczotki i ciepłej wody z mydłem, aby wyszorować blat. Ponadto do czyszczenia powierzchni płytek należy stosować specjalne środki dezynfekujące na bazie płytek, które mogą usuwać bakterie i zabrudzić zaprawę.

  • Czyszczenie urządzeń i sprzętu 

Jednym z najważniejszych kroków w konserwacji sprzętu jest czyszczenie. Pamiętaj, aby zetrzeć wszystkie swoje główne urządzenia, a także małe, takie jak ekspresy do kawy, tostery i kuchenki mikrofalowe. Powinieneś także przeprowadzać głębokie czyszczenie co tydzień i co miesiąc, aby zapewnić, że Twoje urządzenia będą w najlepszym stanie. Utwórz komercyjną listę kontrolną czyszczenia kuchni dla następujących urządzeń:

Frytkownice - Gotuj frytkownicę wraz z płynem odtłuszczającym  raz lub dwa razy w tygodniu.
Piekarniki i kuchenki - zetrzyj kosz, ściany i drzwi w ramach cotygodniowej konserwacji piekarnika.
Palniki, płyty płaskie i płyty kuchenne - Szoruj te części i powierzchnie za pomocą sprayu dezynfekującego lub ciepłej wody z mydłem.
Grille - Po użyciu zetrzyj popiół i zabrudzone ruszty. W niektórych przypadkach może być konieczne zanurzenie ich w ciepłej wodzie z mydłem w celu rozbicia tłuszczu. Opróżnij również tace ociekowe lub obszary pod palnikiem lub kratkami.
Agregaty chłodnicze - Co kilka miesięcy czyść cewki skraplacza za pomocą szczotki ze sztywnym włosiem i odkurz, aby usunąć kurz i brud. Aby zapobiec gromadzeniu się szlamu, należy regularnie opróżniać i czyścić miski spustowe i wanny.

  • Czyszczenie wyciągów i otworów wentylacyjnych
Zbyt dużo tłuszczu i brudu w otworach wylotowych i okapach może ograniczyć przepływ powietrza w przestrzeni kuchennej. Zmywaj okapy wentylacyjne co kilka miesięcy lub wcześniej, jeśli codziennie używasz frytkownicy. Pamiętaj również o wyczyszczeniu filtrów, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji serwisowej urządzenia. Jeśli zauważysz uszkodzenie filtrów, takie jak pęknięcia i łzy, natychmiast je wymień.

  • Jak czyścić komercyjne podłogi do czyszczenia kuchni

Czyszczenie podłóg kuchennych, ścian i sufitów
Z czasem tłuszcz i cząsteczki jedzenia mogą przedostać się na podłogę, ściany i sufit. Podłogę należy czyścić codziennie, a sufit i ściany można czyścić co dwa tygodnie lub co miesiąc. Oto jak sprawić, by te obszary były bez skazy.

  1. Podłogi - żywność i wycieki nie tylko brudzą podłogę, ale ruch pieszy również przyczynia się do bałaganu. Kiedy dzień dobiegnie końca, głęboko go oczyść. Zacznij od odkurzania lub zamiatania podłogi, aby usunąć kurz i twardy brud. Następnie zetrzyj podłogę kombinacją ciepłej wody i octu lub wytrzymałego roztworu czyszczącego. Chociaż maszyna pomaga skrócić czas, mop jest nadal najlepszym wyborem, ponieważ umożliwia łatwy dostęp do trudno dostępnych miejsc. Jeśli chcesz wyczyścić duże wycieki smaru, użyj wysokiej jakości odtłuszczacza zamiast zwykłego roztworu czyszczącego.
  2. Ściany i sufit - zawsze należy wycierać sporadyczne rozpryski, ale pamiętaj, aby dokładnie szorować ściany i sufit co dwa tygodnie lub co miesiąc. Unosząca się w powietrzu para i tłuszcz nie tylko pozostawiają skazy, ale mogą również stać się źródłem nieprzyjemnych zapachów. Za pomocą odpowiedniego środka odtłuszczającego lub czyszczącego użyj szmatki lub szczotki z miękkim włosiem, aby zetrzeć osad.

  • Zlewozmywaki
Twoje stanowiska myjące służą do regularnego czyszczenia składników, naczyń i przyborów kuchennych. To sprawia, że ​​jeszcze ważniejsze jest, aby obszar był zawsze bez skazy. Na koniec każdego dnia użyj sprayu dezynfekującego, aby wytrzeć zlew i spryskanie wodą. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia i wapna, ograniczaj cotygodniowe umywalki, opryskiwacze i krany.

W kuchniach komercyjnych stosuje się dużo oleju i smaru, co oznacza, że ​​z czasem mogą zatkać odpływy i rury. Staraj się je usuwać co kilka miesięcy za pomocą specjalnych środków odtłuszczających. To nie tylko utrzyma czystość drenów i rurociągów, ale także pomoże poprawić jakość wody w dalszej części procesu i rozbić więcej odpadów.

  • Czyszczenie powierzchni magazynowych
Co sześć miesięcy wykonaj hurtowe czyszczenie wszystkich swoich rozwiązań do przechowywania. Obejmuje to wszystko, od regałów i półek  po spiżarnie i szafki. Po usunięciu wszystkich przedmiotów do przechowywania