Jak czyścić piekarnik w domu jak profesjonalista

Skuteczne czyszczenie piekarnika przy użyciu naturalnych materiałów, które masz w domu
Po przygotowaniu ulubionego posiłku dla rodziny zwykle stajesz przed tym samym problemem, co wszyscy - jak wyczyścić piekarnik? Czasami to zadanie nie jest łatwe, szczególnie jeśli masz do czynienia z nagromadzonym tłuszczem lub przypalonym jedzeniem. Zamiast używać silnych i szorstkich detergentów, które są szkodliwe dla skóry i zdrowia, wypróbuj następujące alternatywne opcje.

Dzisiaj chciałbym przedstawić kilka ciekawych sztuczek i pomysłów, jak skutecznie czyścić piekarnik bez żadnego niebezpieczeństwa dla twoich zdrowych detergentów. Odpowiednie rozwiązania czyszczące zajmują mniej czasu, a opłacenie jest tego warte. Ponadto najprawdopodobniej masz w szafkach wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć się tego przedsięwzięcia, takie jak soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny!

Przede wszystkim przygotuj się na odpowiednie narzędzia i materiały - gumowe rękawiczki, kilka ścierek lub ręczników papierowych, gąbkę i starą szczoteczkę do zębów, które mogą pomóc w czyszczeniu osiadłego brudu i brudu.

Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną
Wymieszaj wodę (1/4 szklanki), sól (1/4 szklanki) i sodę oczyszczoną (3/4 szklanki), aby uzyskać gęstą pastę. Wytrzyj piekarnik wilgotną szmatką lub gąbką i rozprowadź pastę na całej powierzchni. Pozwól mu działać przez noc, a rano dokładnie go wytrzyj. Ta metoda jest najbardziej skuteczna, gdy piekarnik nie jest bardzo brudny, więc możesz to robić regularnie, aby był  czysty.

Podczas namaczania piekarnika możesz wyczyścić stojaki i tace.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić brązowy talerz ze szkła piekarnika? Tutaj też jest na to wskazówka. Możesz dokładnie wyczyścić brązowy talerz ze szkła piekarnika, rozpuszczając sodę oczyszczoną w ciepłej wodzie. Zastosuj rozwiązanie do obszaru i pozostaw do pracy na 15 minut. Następnie możesz łatwiej wytrzeć brud.

Czyszczenie piekarnika za pomocą octu

Czyszczenie zimnego piekarnika
Nałóż niewielką ilość octu na powierzchnię zimnego piekarnika i rozprowadź wilgotną ściereczką na całej powierzchni. Pozostaw to na chwilę na działanie. Jeśli brud nie jest zbyt duży, będziesz w stanie go łatwo wytrzeć, ale jeśli nie, możesz również potrzebować pędzla lub użyć mocniejszego rozwiązania. Na przykład zmieszaj ocet z sodą oczyszczoną. To rozwiązanie czyszczące pomoże usunąć nawet najstarsze nakładki ze ścian piekarnika. Na koniec spłucz ciepłą wodą z mydłem, a piekarnik będzie świecił jak nowy.

Czyszczenie ciepłego piekarnika
Innym sposobem użycia octu jest rozgrzanie piekarnika. Wlej 1 l wody i dodaj jedną filiżankę octu do garnka, obróć piekarnik do 150 stopni i pozostaw roztwór na około 30 minut. Następnie wyłącz go i gdy piekarnik jest jeszcze ciepły i zwilżony, wytrzyj ściany ściereczką. Pamiętaj, jeśli pozostały resztki brudu, powtórz procedurę jeszcze raz i wlej więcej octu.

Czyszczenie piekarnika detergentem do mycia naczyń
Wlej do gorącej wody w misce i rozcieńcz mydło lub detergent do mycia naczyń. Następnie zostaw go w piekarniku, ponieważ zwilżysz nim również jego ściany. Obróć piekarnik do 120 stopni i pozostaw mieszankę na 30 minut, nie otwierając drzwi piekarnika. Następnie otwórz i poczekaj, aż piekarnik lekko ostygnie. Za pomocą wilgotnej szmatki można bez problemu usunąć nagromadzony tłuszcz.

Czyszczenie piekarnika sokiem z cytryny i sodą oczyszczoną
Kolejnym potężnym i wydajnym rozwiązaniem do czyszczenia piekarników jest mieszanka soku z cytryny i sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie. Dokładnie posyp piekarnik tym roztworem i poczekaj chwilę na działanie. W ten sposób możesz łatwo usunąć wilgotną szmatką wszystkie przypalone potrawy z piekarnika. Tę samą mieszankę można zastosować do czyszczenia płyty elektrycznej lub gazowej.

Wykonaj ostatnie ścieranie: weź wilgotną ściereczkę i wytrzyj pozostałą mieszankę sody oczyszczonej octem. Powtarzaj, aż zniknie cały nagromadzony napój sodowy. Dodaj więcej wody lub octu, aby piekarnik był naprawdę czysty.

Czyszczenie płyty

Czysta płyta kuchenna może zmienić cały wygląd Twojej kuchni. Zamiast wyglądać na zagraconego lub bałaganu, zasadniczo czyszczenie płyty kuchennej może sprawić, że kuchnia będzie świeższa.

Płyty ceramiczne wyglądają świetnie i są niesamowitym rozszerzeniem każdej kuchni. Problem z płytami ceramicznymi i szklanymi polega na tym, że bardzo łatwo zarysowują się. W każdym razie, aby usunąć suszone jedzenie z płyty, skrobanie jest najlepszą strategią.

Usuń resztki jedzenia na płycie
Zastosuj kremowy detergent specjalnie zaprojektowany do konkretnej powierzchni płyty. W ten sposób unikniesz zarysowania powierzchni
Pozostaw detergenty, aby wykonały swoją magię, a następnie wytrzyj szmatką. Zawsze czytaj etykietę detergentu i postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli pozostały resztki, użyj gąbki ze smarem łokciowym lub miękkiej szczoteczki lub gazety
Zasadniczo sekret utrzymywania czystej, błyszczącej płyty grzejnej polega na usuwaniu wszelkich zalew i brudu przy pierwszej okazji, aby nie miały czasu na wyschnięcie. Zaakceptuj to lub nie, zainwestowanie tylko 5 minut dziennie w wycieranie piekarnika lub płyty grzejnej jest znacznie lepszym wyborem niż inwestowanie znacznie dłużej w pracę raz w miesiącu.

Dzięki tym wskazówkom w każdym razie powinieneś sprowadzić się do kunsztu w krótkim czasie.