JAK CZYŚCIĆ KUCHNIE KOMERCYJNĄ


Czystość jest istotną częścią każdej firmy gastronomicznej i nigdy bardziej niż w kuchni. Tylko przestrzegając komercyjnych procedur czyszczenia kuchni możesz zachować najwyższy poziom higieny.

W każdym komercyjnym środowisku kuchennym, stołówkowym lub gastronomicznym tłuszcz i brud naturalnie gromadzą się z czasem, pokrywając powierzchnie i sprzęt kuchenny. Stanowi to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale może również stanowić zagrożenie pożarowe. Po pierwsze, oszczędzaj czas i wysiłek związany z czyszczeniem, zaczynając od najlepszych komercyjnych środków do czyszczenia kuchni. Następnie, podobnie jak większość rzeczy w życiu, najlepszym podejściem do dużej pracy jest podzielenie jej na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania zadania.


JAK CZĘSTO POWINIENEŚ MYĆ NIEKTÓRE PRZEDMIOTY KUCHENNE?

 • Powierzchnia i przybory kuchenne: po każdym użyciu
 • Piekarniki: co tydzień
 • Zlewozmywaki: między użyciami oraz w różnych punktach w ciągu dnia z częstym użyciem
 • Lodówki i zamrażarki: miesięcznie
 • Pojemniki: co tydzień
 • Systemy wentylacyjne: co 3 miesiące do 1 roku (w zależności od zastosowania)
 • Ponieważ są to tylko wytyczne, mogą wystąpić sytuacje, w których urządzenia lub obszary wymagają czyszczenia częściej niż zalecana częstotliwość.
JAK OCZYSZCZAĆ ZLEW

Chociaż gołym okiem może to nie wydawać się oczywiste, zlew kuchenny może wkrótce stać się siedliskiem zarazków, ponieważ jest stale narażony na zabrudzenia i odpady kuchenne, więc czerpie ogromne korzyści z regularnego czyszczenia.

Umywalki można dokładnie zdezynfekować za pomocą komercyjnych środków czyszczących, takich jak dwu-funkcyjny środek czyszczący i dezynfekujący
Ciężki tłuszcz i olej mogą łatwo zatykać zlewozmywaki w kuchniach, dlatego firmy cateringowe muszą teraz kontrolować te osady. 

JAK CZYSZCZYĆ ZMYWARKĘ

Aby zapewnić dokładne warunki sanitarne, zmywarki do naczyń muszą osiągnąć temperaturę 82,2 stopni Celsjusza. Zawsze oddzielaj urządzenia w zmywarce, chyba że jesteś w stanie zapewnić odpowiednie ciepło. Dobrym pomysłem jest także mycie naczyń, sztućców i podobnych przyborów przed włożeniem ich do zmywarki. Pomaga to usunąć trudniejsze, „przypalone” plamy, zanim zostaną one regularnie wyczyszczone w zmywarce do naczyń. Innym problemem związanym z resztkami jedzenia na naczyniach jest to, że może to zatkać filtr i silnie wpłynąć na wydajność zmywarki, często powodując „mętne” rezultaty na zastawie. Jeśli Twoja zastawa stołowa nadal wychodzi ze zmywarki z widocznymi śladami i plamami po wyczyszczeniu filtra, sama zmywarka może wymagać czyszczenia.

Twarda woda utrudnia efektywne działanie zmywarki, ale sole zmiękczające wodę mogą pomóc rozwiązać ten problem
Użyj uniwersalnego środka czyszczącego, aby dokładnie wyczyścić zmywarkę, w tym uszczelki drzwi. Użyj nieściernej gąbki do szorowania wszystkich obszarów i wytrzyj wilgotną szmatką
Gdy zmywarka zakończy każdy ładunek, pozostaw drzwiczki otwarte przez 10-15 minut, aby zmniejszyć wilgotność i utrzymać je w czystości

JAK CZYSZCZYĆ TWARDE POWIERZCHNIE
,
Twarde powierzchnie są częstym miejscem do życia bakterii i zarazków. Pęknięcia na dowolnej powierzchni mogą uwięzić okruchy żywności i nadmiar wody, tworząc idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Pęknięcia w naczyniach mogą również zbierać resztki jedzenia i nadmiar wilgoci w ten sam sposób, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że są odpowiednio wysuszone przed użyciem. Użyj głębokiego sprayu czyszczącego i dezynfekującego, aby oczyścić swoje powierzchnie i aby uzyskać wykończenie bez smug, pozwól powierzchni naturalnie wyschnąć w powietrzu. Nie musisz suszyć żadnych twardych powierzchni, ale jeśli nadal występują smugi, spróbuj użyć mniej produktu następnym razem.

 • Aby upewnić się, że wszystkie obszary powierzchni zostały oczyszczone, zacznij od usunięcia przedmiotów do przechowywania i luźnych zanieczyszczeń
 • Zawsze noś rękawiczki i myj ręce po dezynfekcji powierzchni
 • Trzymaj butelkę z rozpylaczem co najmniej 8 cali od powierzchni, aby uniknąć nadmiernego zużycia
 • W celu dokładniejszego czyszczenia pozostaw spray na powierzchni przez co najmniej 10 minut
 • W przypadku smug umyj kolejno mniejsze fragmenty powierzchni. Wytrzyj nadmiar wilgoci za pomocą niebieskiego papieru, aby uzyskać wykończenie bez smug
 • Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni, pamiętaj, aby używać wyłącznie nieściernych podkładek do szorowania i szorowania
 • Po czyszczeniu powierzchni kuchennych ściereczki do naczyń należy prać w odpowiednio wysokiej temperaturze wynoszącej co najmniej 60 stopni. Ściereczki powinny być spłukane w ciepłej wodzie i przechowywane w misce środka dezynfekującego między kolejnymi zastosowaniami
 • Najlepiej nie pozostawiać plam z jedzenia podczas gotowania, czyść je jak najszybciej po zdarzeniu
JAK CZYSZCZYĆ PIEKARNIK

Czyszczenie piekarnika nie powinno wiązać się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym przy pomocy potężnych komercyjnych środków czyszczących i przydatnych porad. Gdy piekarnik zacznie palić, oznacza to, że wymaga dobrego czyszczenia. Zawsze używaj zatwierdzonego roztworu czyszczącego i postępuj zgodnie z procedurami firmy. Ważne jest również, aby do tego zadania używać rękawiczek, aby chronić skórę przed chemikaliami czyszczącymi i przestrzegać wszelkich środków bezpieczeństwa określonych przez firmę i producenta piekarnika.

Produkty do czyszczenia piekarników pomogą przyspieszyć proces i zniwelować trudniejsze, przypieczone plamy. Po użyciu silnego środka czyszczącego do piekarnika potrzeba znacznie mniej wysiłku, aby zakończyć zadanie czyszczenia i przywrócić piekarnik do doskonałej jakości.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zapewnienie dobrej wentylacji przez otwarte okno lub upewnienie się, że wentylator wyciągowy jest włączony. Użyj ręczników papierowych, aby przykryć podłogę tuż pod drzwiami piekarnika. Gdy zaczniesz nakładać roztwory czyszczące, płyn może łatwo kapać na podłogę i powodować więcej bałaganu
Wyjmij półki piekarnika, ponieważ można je czyścić osobno. Zanurz półki w misce wypełnionej ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń o przemysłowej mocy. To wystarczy, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i dokładnie wyczyścić półki
Wewnątrz piekarnika poluzuj wszelkie pozostałości i twarde plamy tępym narzędziem, takim jak łyżka. Pomaga to wszelkim formułom do czyszczenia chemicznego działać bardziej efektywnie i zapewniać najlepsze wyniki. Teraz możesz zastosować wybraną formułę czyszczącą, uważając, aby nie spryskać elementów grzejnych lub wentylatora. Łatwiejsze może być zastosowanie formuły w rogach za pomocą pędzla jako aplikatora, aby zapewnić, że każdy obszar ma znaczną osłonę.
Pozostaw formułę do działania tak długo, jak to możliwe, najlepiej na noc. (Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na pojemniku, co może sugerować pozostawienie roztworu na krótszy okres). Użyj twardej gąbki do szorowania lub szczotki do zmywarki, aby usunąć cały brud i tłuszcz. Na koniec użyj ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć urządzenie z wszelkich pozostałości. Te szmatki nie pozostawiają żadnych włókien, które mogłyby się palić w piekarniku, gdy jest on ponownie używany. Zamontuj półki piekarnika, gdy będą czyste i suche, aby cieszyć się świeżym, bezdymnym piekarnikiem.

JAK OCZYSZCZYĆ LODÓWKĘ

Zanim zaczniesz, sprawdź wszelkie obowiązujące w firmie procedury, które muszą mieć pierwszeństwo.

Po opróżnieniu lodówki sprawdź, czy nie ma wycieków lub zanieczyszczeń, które można usunąć za pomocą nieściernej gąbki
Wyjmij półki lub szuflady, które można myć w umywalce pełnej ciepłej wody z mydłem. Spłucz je i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu
Spryskaj każdą część lodówki uniwersalnym środkiem czyszczącym. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zetrzyj ściany, szwy i uszczelki drzwi. Wytrzyj pozostały roztwór nieścierną gąbką, aby uzyskać nieskazitelną lodówkę
Jeśli wyłączyłeś lodówkę, aby oszczędzać energię, nadszedł czas, aby włączyć ją ponownie. Oczyść obudowę wilgotną szmatką.
Klamkę lodówki należy czyścić i dezynfekować za pomocą dezynfekujących lub chusteczek antybakteryjnych i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu.

JAK  OCZYSZCZACZ MIKROFALĘ

Plamy wewnątrz kuchenki mikrofalowej można rozluźnić, umieszczając miskę bezpieczną dla kuchenki mikrofalowej w środku wypełnioną mniej więcej dwiema filiżankami wody. Po osiągnięciu pełnej mocy kuchenki mikrofalowej przez 2-3 minuty, użyj uniwersalnego sprayu do czyszczenia w środku i wytrzyj wnętrze czystą suchą szmatką.

JAK OCZYSZCZAĆ PODŁOGI

Lśniąca podłoga tworzy na gościach pozytywne wrażenie. Dbanie o podłogi nie tylko wyróżnia je i poprawia ogólną prezentację, ale także poprawia jakość powietrza. Dzięki skutecznej operacji czyszczenia nie powinno być potrzeby stosowania odświeżaczy powietrza w celu maskowania nieprzyjemnych zapachów. Ostatecznie świeżo oczyszczony obszar powinien mieć neutralny zapach. Maszyny naturalnie skracają czas o połowę,  Tylko przy użyciu profesjonalnego środka do czyszczenia podłóg zobaczysz natychmiastowe rezultaty, a przy każdym użyciu pozwala zachować zdrowy, naturalny połysk świeżo wypolerowanej podłogi.

Użyj mopa, aby wyczyścić szczeliny między urządzeniami. W tych trudnych miejscach w rogu możesz nawet użyć szmatki na uchwycie mopa, aby mieć pewność, że pokryłeś wszystkie obszary.
Podłogi w łazience są szczególnie ważne do utrzymania. Najlepiej skoncentrować się na czystszych miejscach, a na końcu na najbardziej krytycznych obszarach, takich jak toaleta. Czyszcząc w ten sposób, zminimalizujesz rozprzestrzenianie się zarazków i upewnisz się, że sama toaleta jest ostatnim czyszczonym przedmiotem, a następnie wyrzucisz ściereczkę lub narzędzie do czyszczenia.


JAK WYCZYŚCIĆ TŁUSZCZE KTÓRE SIĘ OSIADAJĄ  Z PODŁOGI KUCHENNEJ 

Najlepszym sposobem na usunięcie tłuszczu z podłogi w kuchni jest usunięcie wszelkich nadmiaru warstw za pomocą ręczników papierowych. Następnie nałóż przemysłowy odtłuszczacz kuchenny na dotknięty obszar i pozwól mu pracować przez około dziesięć minut, a nawet więcej, jeśli masz czas. Uważaj, aby nie mieszać roztworu z wybielaczem lub innymi chemicznymi środkami czyszczącymi. Formuła celuje i rozkłada poszczególne cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu można go łatwo podnieść z powierzchni. Za pomocą jednorazowej ściereczki usuń pozostałe pozostałości, a na koniec zmyj podłogę wodą z mydłem, aby upewnić się, że jest higienicznie czysta.

WSPÓLNE OBSZARY CZĘSTO ZAPOMNIANE

Te obszary są często zapominane podczas czyszczenia:
 • Wysokie półki
 • Odpływy i wpusty
 • Przestrzeń między ścianami a sprzętem
 • Pod urządzeniami: kuchenki / lodówki / zamrażarki i inne powierzchnie
 • Uszczelki i drzwi / półki lodówki
 • Filtry i komory wyrównawcze
 • Systemy wentylacyjne

PUNKTY DOTYKOWE

„Punkty dotykowe” to obszary, które są często dotykane i są uważane za niedocenione obszary czyszczenia w  toaletach. Gdziekolwiek klient użyje zatrzasku, zapali światło lub otworzy drzwi, zawsze istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków i chorób. W niektórych przypadkach obszary te mogą zawierać więcej bakterii niż muszli klozetowych, a mimo to można je zignorować. W branży gastronomicznej najczęstsze punkty dotykowe obejmują spłukiwanie toalet, włączniki światła, krany, przyciski suszarki do rąk oraz dozowniki mydła lub ręczników.

Aby skutecznie wyczyścić te obszary:

Spryskać powierzchnie środkiem dezynfekującym
Zostaw chemikalia na kilka minut do pracy. (Zawsze czytaj instrukcje w celu uzyskania dalszych informacji).
Po kilku minutach przetrzyj powierzchnię czystą, suchą ściereczką.

AUTODOSING

Jednostka automatycznego dozowania jest jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie kosztów chemikaliów czyszczących przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa. Dozuje odmierzone ilości chemikaliów, co eliminuje problem marnotrawstwa poprzez przedawkowanie. Mieści również pojemnik w zamkniętej szafce, aby uchronić go przed przypadkowym niewłaściwym użyciem. Jednostki dozujące są dostępne w trzech modelach, zaprojektowanych do dokładnego dozowania chemikaliów do następujących pojemników:

Butelki z rozpylaczem
Wiadra
Umywalki

ZASADNICZE NARZĘDZIA I SPRZĘT DO CZYSZCZENIA

Najważniejsze elementy, których będziesz potrzebować to:


Wiadro do mopa
Miotła
Zestaw szufelki i szczotki
Mop pulsacyjny
Ściereczki z mikrofibry
Zmywaki do gąbek
Rękawice do czyszczenia przemysłowego
Uniwersalny środek czyszczący
Środek do czyszczenia podłóg
W zależności od wielkości czyszczonego obszaru konieczne może być zakupienie zestawu do odkurzania wysokiego poziomu, który pokryje te trudno dostępne miejsca
zaprawę do usuwania twardszych plam i luźnych zanieczyszczeń z podłogi przed dokładnym jej czyszczeniem.
Pompa pelikana pomoże Ci utrzymać stałą dawkę roztworów czyszczących i receptur, aby pomóc zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie strat.

Czyszczenie grilla jest łatwe, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Prosty pumeksowy kamień do grilla jest idealny do tego celu, z łatwością usuwając tłuszcz i przypalone plamy.
Mechaniczne zamiatarki szczotek szybko przyspieszają proces, używając nierysujących gumowych ostrzy do zamiatania, a kółka ślizgają się po podłodze.
Oszczędność czasu i wysiłku na sprzątaniu pozwala pracownikom skoncentrować się na drobniejszych szczegółach, a jak często mówią najlepsi restauratorzy i hotelarze, „wszystko tkwi w szczegółach”.